Zakup kolejowego taboru pasażerskiego do obsługi połączeń regionalnych
na linii Warszawskiej Kolei Dojazdowej w Warszawskim Obszarze Metropolitalnym
Dowiedz się więcej

Oficjalne przekazanie EN97-001

W dniu 17 lutego 2012r. odbyło się oficjalne przekazanie do eksploatacji nowego elektrycznego zespołu trakcyjnego serii EN97 – pierwszego z 14 szt. zamówionych przez Warszawską Kolej Dojazdową w 2010r.

Tuż po godz. 12:00 nowy pojazd oznaczony jako EN97-001 wjechał na stację „Grodzisk Mazowiecki Radońska” po torze przy peronie 1. Po powitaniu zgromadzonych gości, głos zabrali przedstawiciele Zarządu Spółki Warszawska Kolej Dojazdowa, przedstawiciele władz samorządowych – właścicieli WKD oraz przedstawiciele producenta nowego pojazdu.

Prezes Zarządu Warszawskiej Kolei Dojazdowej, Pan Grzegorz Dymecki ocenił, że rozpoczęcie eksploatacji nowego taboru, który w najbliższej przyszłości całkowicie przejmie zadania przewozowe na linii WKD, jest bardzo ważnym krokiem, ale równocześnie jednym z kilku wyzwań, z jakimi spółka musi się zmierzyć w bieżącym okresie.

Przemawiający następnie przedstawiciel producenta nowego pojazdu – Dyrektor Marketingu Rynku Krajowego przedsiębiorstwa „Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz S.A.” – Pan Jerzy Berg zwrócił uwagę na fakt, iż dostarczony do WKD elektryczny zespół trakcyjny jest w swojej kategorii pierwszym wyprodukowanym w kraju pojazdem dwusystemowym – przystosowanym do eksploatacji pod różnymi napięciami zasilania w sieci trakcyjnej: w początkowym okresie 600V, a następnie 3000V prądu stałego. Pełnię swoich możliwości pojazd zaprezentuje po przebudowie systemu zasilania na linii WKD i podwyższeniu napięcia do 3000V.

Następnie odbyło się poświęcenie pojazdu oraz przecięcie wstęgi przez przedstawicieli władz samorządowych – właścicieli WKD, Zarządu spółki oraz producenta, czym symboliczne przekazano pociąg do eksploatacji.

Po przecięciu wstęgi pociąg wyruszył w pokazowy kurs do Komorowa, podczas którego odbyła się krótka konferencja prasowa. Podczas konferencji Marszałek Województwa Mazowieckiego, Pan Adam Struzik podkreślił rolę i znaczenie Warszawskiej Kolei Dojazdowej w systemie transportu aglomeracyjnego okolic Warszawy, a także zwrócił uwagę na zapoczątkowany siłami samorządu oraz spółki – dzięki m.in. realizowanym inwestycjom w nowy tabor, proces jakościowej poprawy oferowanych usług przewozowych. Zaznaczył, że zgłoszone przez pasażerów wnioski powinny zostać pozytywnie rozpatrzone. Na pokładzie pojazdu odbyło się również jego symboliczne oddanie do eksploatacji z ramienia większościowego udziałowca WKD – Samorządu Województwa Mazowieckiego na rzecz operatora.

Pierwszy pociąg oznaczony jako EN97-001 przyjechał do Grodziska Mazowieckiego 7 grudnia 2011 r. i po przeprowadzeniu niezbędnych odbiorów oraz prób technicznych wyruszył testowo na trasę 11 stycznia br. Następnego dnia miał premierę w regularnym ruchu pasażerskim na trasie Grodzisk Maz. Radońska (17:35) – Warszawa Śródmieście WKD (18:32). Do 16 lutego pojazd kursował w ramach tzw. eksploatacji obserwowanej, co oznacza, że realizowane przez niego kursy były poddane szczegółowej analizie. O przesyłanie opinii zostali także poproszeni podróżujący nim pasażerowie – do 15 lutego włącznie przekazanych w sumie zostało ponad 100 listów z uwagami.

Od 17 lutego pociąg będzie realizował połączenia w ramach regularnego rozkładu jazdy – tym samym eksploatacja obserwowana dobiegła końca. Dostawa pozostałych 13 pojazdów, które docelowo całkowicie zastąpią stare zespoły trakcyjne serii EN94, planowane jest na III kwartał 2012 r.