Zakup kolejowego taboru pasażerskiego do obsługi połączeń regionalnych
na linii Warszawskiej Kolei Dojazdowej w Warszawskim Obszarze Metropolitalnym
Dowiedz się więcej

7,3 mln zł rządowego dofinansowania w 2010r. na zakup nowoczesych pociągów dla WKD

Podpisano umowę w zakresie dofinansowania ze środków rządowych projektu zakupu 14 szt. nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych dla Warszawskiej Kolei Dojazdowej.

Umowa została podpisana w dniu 10 listopada 2010r. przez Jacka Kozłowskiego, wojewodę mazowieckiego i Adama Struzika, marszałka województwa mazowieckiego. Umożliwia dofinansowanie ze środków rządowych zakupu nowoczesnych pociągów dla Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Zastąpią one wszystkie użytkowane obecnie zespoły trakcyjne serii EN94 z 1972r. Zgodnie z uchwałą rządu, przewozy pasażerskie będą dofinansowywane przez sześć kolejnych lat – do 2015 roku. Środki pochodzą z dotacji celowej budżetu państwa, przeznaczonej na zakup i modernizację pojazdów szynowych w kraju.

Wartość zakupu wszystkich 14 pociągów to blisko 282 mln zł. Pierwsze pojazdy produkcji bydgoskiej „PESY” trafią na tory w IV kwartale przyszłego roku, pozostałe przed końcem 2012r. Spółka WKD złożyła wniosek o umieszczenie inwestycji na liście projektów kluczowych w RPO województwa mazowieckiego. Pozostałe środki będą pochodzić z funduszu kolejowego oraz zewnętrznych źródeł finansowania (mi.n. z pożyczki z EBI). Nowe pociągi będą jeździć na trasach Warszawa Śródmieście WKD – Grodzisk Mazowiecki Radońska oraz Podkowa Leśna Główna – Milanówek Grudów. Zdecydowanie poprawią komfort oraz bezpieczeństwo podróży pasażerów – także tych poruszających się na wózkach inwalidzkich, chcących przewieźć wózek dziecięcy, jak i rower. W pociągach zostaną zamontowane automaty biletowe i nowe kasowniki elektroniczne.

- Oprócz budowania autostrad, rząd nie zapomina także o przewozach kolejowych, którymi wiele osób dojeżdża codziennie do pracy. Ich szybkość, dostępność i komfort mają znaczenie dla rozwoju regionu – powiedział Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.

- Inwestycje w tabor są niezbędne. Z roku na rok coraz więcej pasażerów korzysta z transportu kolejowego, który jest coraz nowocześniejszy, wygodniejszy i stanowi alternatywę dla zatłoczonych ulic. Zgromadzenie środków na zakup 14 pociągów dla WKD to dobra wiadomość dla pasażerów, którzy codziennie korzystają z usług naszej spółki – podkreślił marszałek Adam Struzik.

- Zakup nowego taboru i zmiana napięcia w sieci trakcyjnej to dwa podstawowe warunki poprawy możliwości przewozowych WKD. Pierwszy z tych warunków jest właśnie w trakcie realizacji – dodał Grzegorz Dymecki, prezes WKD.